Na weselu mojej bratanicy rosół podano z tymi kluskami. Zupa smakowała lepiej niż z makaronem
Rosół na weselu musi być. Podobnie, jak na innych imprezach rodzinnych. Może już i trochę nudny, jednak lubiany przez większość gości. Ja jednak nie mam nic przeciwko temu, by poznawać nowe smaki. Dlatego, gdy tylko na przyjęciu podano rosół z dużymi, puszystymi kluskami, od razu go spróbowałam. I przyznam, że była to miła odmiana smakowa.
Tradycyjne dodatki do rosołu
Rosół zazwyczaj podaje się z makaronem krajanką. Te cienkie kluski wyjątkowo dobrze pasują do aromatycznego wywaru. Ja miło wspominam rosół z domową krajanką mojego taty. Te kluski biły na głowę wszystkie inne, a rosół z ich dodatkiem był rarytasem, na który czekało się cały tydzień. Dziś mało kto ma czas i ochotę na robienie domowego makaronu. Dlatego zazwyczaj sięgamy po gotowy makaron, który wystarczy tylko ugotować. Ważne jest, by nie gotować go zbyt długo, bo powinien zachować sprężystość.
Jeśli jednak macie ochotę na rosół z domowym dodatkiem, możecie podać go z kluskami lanymi. U mnie kluski lało się bezpośrednio na rosół i w nim były gotowane. Jednak można je też ugotować oddzielnie w wodzie i podawać z rosołem niczym krajankę.
Jak zrobić kluski z kaszy manny do rosołu?
Kluski z kaszy manny są miękkie i puszyste. Formuje się je w dłoniach z masy zawierającej napęczniałą kaszę mannę i gotuje w wodzie. Można je też ugotować bezpośrednio w rosole, jednak wtedy wraz z odgrzewaniem rosołu, kluski mogą stracić formę.
Przepis: Kluski z kaszy manny
Puszyste kluski z kaszy manny idealne do rosołu i innych zup
- Kategoria
- Dodatek
- Rodzaj kuchni
- Polska
- Czas przygotowania
- 15 min.
- Czas gotowania
- 5 min.
- Liczba porcji
- 6
- Liczba kalorii
- 175 w każdej porcji
Składniki
- 1 szklanka kaszy manny
- 2 łyżki masła
- 2 jajka
- 1/3 szklanki gęstej śmietany
- sól
Sposób przygotowania
- Przygotowanie ciastaMiękkie masło zmiksuj z jajkami. Dodaj do nich kaszę mannę, szczyptę soli i śmietanę. Składniki wymieszaj, odstaw na 20 minut, by kasza napęczniała.
- Formowanie i gotowanie klusekZ przygotowanej masy formuj w zwilżonych dłoniach nieduże, podłużne kluski. Kładź je na osolony wrzątek i gotuj na małym ogniu ok. 5 minut, licząc od momentu wypłynięcia na powierzchnię. Kluski wyjmij łyżką cedzakową, podawaj np. do rosołu.
Wskazówka: Do masy na kluski można też dodać trochę posiekanej natki pietruszki i szczyptę gałki muszkatołowej.
Kostka z kaszy manny
Innym dodatkiem do rosołu jest kostka z kaszy manny. Robi się ją jeszcze prościej niż kluski. Kaszę mannę wystarczy bowiem ugotować na gęsto w wodzie z dodatkiem masła i szczypty soli. Zwykle stosuje się proporcje: 1/2 l wody, 1/2 szklanki kaszy manny i 1 łyżeczka masła. Ugotowaną masę należy wylać cienką warstwą na blachę lub płaskie talerze i pozostawić do stężenia. Teraz pozostaje pokroić kaszę w grubą kostkę i podać do rosołu.